<- НАЗАД

Екстримальні кліматичні умови

Останнім часом засуха в Україні – це вже звичне явище. Клімат в нашій країні змінюється шаленими темпами, в декілька раз швидше, ніж на інших територіях. На думку кліматологів, нам варто підготуватися до десятиліття екстремальних кліматичних умов.

Наразі ми спостерігаємо, як одночасно три види засухи створюють погодні умови та несуть вплив на майбутні врожаї. Перша засуха – атмосферна – несе в собі низьку вологість повітря. Друга – ґрунтова – призводить до низької вологості ґрунту. Ну, і третя засуха – гідрологічна, через неї відбувається пересихання водоймів та зникнення вологи з верхніх горизонтів ґрунту.

В державному аґентстві водних ресурсів України повідомили, що через аномально теплу осінь та зиму в нашій країні значно обміліли ріки та водосховища. І вперше за 120 років погодні умови можуть призвести до обмеження в використанні води, що суттєво вплине і на сільське господарство.

Вологість ґрунту складає основу майбутнього урожаю, а її відсутність призводить до критичних наслідків. Тому з кожним роком все більше сільськогосподарських компаній інвестують в технології, пов’язані з контролем вологи.

На міждержавному рівні інвестиції в прогнозування складають мільярди доларів. Космічна агенція NASA запустила на орбіту супутник SMAP, який проводить моніторинг вологості ґрунту за допомогою радарів та камер на глибині 5 см з точністю 5%.

В США  майже кожний фермер наразі використовує прилади, які вимірюють вологість ґрунту та розуміє їх практичне значення та подальший вплив на підвищення врожайності.

Українські агрономи все більше придивляються та впроваджують використання сучасних приладів вимірювання вологості ґрунту.

В Україні представленні в основному зарубіжні виробники портативних приладів вимірювання вологості, такі як Aquaterr M-350 VWC чи Spectrum Fieldscout TDR350 Soil Moisture Meter.  Але не так висока вартість, як сервіс при відсутності офіційних представництв  для наших аграріїв становить перепону.

На початку 2020 року для українських аграріїв представила свою пропозицію компанія «М Систем Технолоджі». Було запропоновано два прилади вимірювання вологості по доступній ціні та німецькій якості (адже компанія розпочала розробку та випуск приладів для вимірювання стану вологості ґрунту в партнерстві з німецькою компанією-виробником AFS AGRO FLOW SYSTEM GmbH).

Першим приладом для вимірювання вологості ґрунту став M-SM-1 – досить простий та надійний прилад, який дозволяє максимально точно та швидко вимірювати вологість на глибину до 60 см. Крок вимірювання становить 5 см завдяки використанню ультразвукових датчиків вимірювання відстані, тобто, діапазон вимірювання – 12 різних глибин, що дозволяє використовувати прилад як для визначення запасу продуктивної вологи, так і готовності ґрунту до посівних робіт.

Наступною моделлю в лінійці приладів вимірювання вологості ґрунту компанії «М Систем Технолоджі» став прилад M-SM5. Його основні переваги:

•  вбудований GPS модуль завдяки якому дані вимірювання будуть збережені з точними координатами поля вимірювання та часу здійснення заміру,

•  GSM-модем дає можливість приладу приєднатись до інтернету та передати заміри на комп’ютер для подальшого аналізу,

•  підсилена акумуляторна батарея дає можливість безперебійної роботи до 25 годин на одному заряді.

З покупкою приладу M-SM5 аграрій отримує доступ до веб платформи, на якій зберігаються дані його замірів (у вигляді таблиць, графіків та інтерполяційних карт.

Відгук власника приладу M-SM5

Микола Васильович Лєшуков, підприємство Авіатор (2 тис га, вирощувані культури: ячмінь, пшениця, сорго, соняшник, ріпак, кукурудза), агроном, 73 роки, досвід роботи понад 30 років

«Більш ніж 15 років я щоденно відслідковую температуру ґрунту і все, що відбувається в небі (опади, температура, вітер) та веду записи на письмовому носії. Час від часу (раз на декілька років) наше підприємство звертається до лабораторії, аби зрозуміти запас вологи в шарах ґрунту.

Зміни температурного режиму, які супроводжують нас дедалі частіше, дуже сильно впливають на кількість, частоту та обсяг опадів, що, в свою чергу, вимагає від нас, агрономів, частішого вимірювання основних фізичних показників ґрунту для того, щоб обрати подальшу стратегію роботи. Це стає можливим завдяки використанню нових технологій.

Відтепер, коли в мене є прилад з вимірювання вологості ґрунту, я називаю себе «ворожун», бо ворожу знаннями, які я швидко та самостійно отримую завдяки приладу. Ця мобільність дозволяє мені знати, що відбувається на кожному полі. Це економить мій час та гроші і дозволяє швидко реагувати на ті проблеми, які з’являються. Ось, наприклад, перед початком посівної кампанії ми виміряли запаси вологи, які виявилися мало задовільними, та вирішили орати не плугом, а розпушувачем аби зберегти той наявний запас. І ми вже почали загортати вологу.

Я впевнений, що цей прилад має дуже великі можливості,  то ж з радістю використовую і буду показувати та рекомендувати іншим!»